نصب و راه اندازی

سیستم های تلفنی voip

VOIP چیست؟ آشنایی با سیستم تلفن تحت شبکه

تلفن تحت شبکهVoIP برگرفته از Voice over internet protocol به معنای (انتقال همزمان مکالمات تلفنی بر روی یک شبکه دیتا) که با نام IP تلفن نیز از آن یاد می شود، امکان استفاده از اینترنت برای مکالمات تلفنی را فراهم می نماید. در مقابل استفاده از خطوط تلفن سنتی، VoIP از فن­آوری دیجیتال استفاده می­نماید و نیازمند یک اتصال broadband نظیر DSL است.

مزایای سانترال­های VoIP :

مزایای زیادی را می­توان برای سانترال­های VoIP ذکر کرد. اما در اینجا ما فقط به تعدادی از آنها اشاره می کنیم.

  • امکانات تلفنی سانترال­های VoIP بسیار بیشتر از سانترال­های معمولی است.
  • مرکز تلفن VoIP احتیاج به کابل­کشی کمتری دارد زیرا از کابل شبکه برای اتصال تلفن­ها استفاده می­شود.
  • در سانترال IP هزینه مکالمات را می­توان با استفاده از تماس­های اینترنتی پایین آورد. زیرا کارمندانی که بیرون از دفتر و احتمالا در شهرهای دیگر هستند می­توانند با استفاده از ارتباطات اینترنتی خود به سانترال VoIP متصل شوند و با همکاران تماس بگیرند.
  • انجام تنظیمات مرکز تلفن VoIP آسانتر از سانترال­های سنتی است. در سانترال­های سنتی معمولا مجبورید کار را به متخصص شرکتی که سانترال را نصب می­کند ارجاع دهید. در حالی که در سانترال IP خود می­توانید با یک نرم افزار ساده تنظیمات را انجام دهید.
  • در سانترال VoIP جا به جایی تلفن­ها به سادگی انجام می­شود. در سانترال­های قدیمی معمولا مجبورید پورت تلفنها را تغییر دهید تا یک تلفن بتواند جابه­جا شود و شماره خود را حفظ کند. در مرکز تلفن VoIP هر گوشی یک شماره دارد که صرف نظر از مکان گوشی به آن اختصاص داده می­شود.

اجزاء مرکز تلفن VoIP :

مرکز تلفن سنتی معمولا از سانترال تلفن آنالوگ، کابلهای تلفن و گوشی­های آنالوگ تشکیل می­شود. در مقابل، مرکز تلفن VoIP دارای اجزاء زیر است:

  • سرور VoIP : این سرور معمولا IP PBX خوانده می­شود. در واقع یک سانترال است که به صورت IP کار می­کند. سرور VoIP از نظر اندازه معمولا بسیار کوچکتر از سانترال­های آنالوگ است. مثلا یک شرکت با 500 داخلی می تواند سروری کوچک داشته باشد که در رک (Rack ) نصب می­شود.
  • تلفن های VoIP : این تلفن­ها از تلفن­های آنالوگ گرانتر هستند اما امکانات آنها معمولا خیلی بیشتر است. این تلفن­ها با کابل شبکه به شبکه کامپیوتری متصل می­شوند و با سرور ارتباط بر قرار می­کنند.
  • گیت وی VoIP : گیت وی VoIP دستگاهی است که مرکز تلفن VoIP را به خطوط آنالوگ شهری و یا خط E1 متصل می­کند.
  • شبکه محلی (LAN ) : شبکه محلی تمام اجزاء مرکز تلفن VoIP را به هم متصل می­کند.
bpshco-back-white.png

خیابان استاد نجات الهی (ویلا). کوچه
حقیقت طلب. پلاک 9. طبقه سوم واحد2
info@bpshco.com
تلفن: 88940964 - 88932941
فکس: 88940986

telegram instagram whatsapp linkedin facebook google map rss

شرکت بهینه پرداز شکوفا فعال در حوزه فناوری اطلاعات می باشد که فعالیت خود را در سال1391 آغاز نمود.
این شرکت در 8 سال مدت فعالیت خود افتخار تولیدکننده انحصاری سخت افزار کارت امن افزار اینترنت را بدست آورده است که این اختراع و تولید دارای گواهی نامه های متعدد (ثبت اختراع و بلوغ امنیت و مجوز سازمان پدافند غیرعامل و...) می باشد.
عمدده فعالیت های شرکت: طراحی و اجرای مرکز داده ها، تامین تجهیزات فعال (سرور، سوییچ، روتر و...) و غیرفعال (کابل و...) شبکه و ارائه خدمات حوزه فاوا است.

عضویت در خبرنامه!

برای دریافت تازه های بهینه پرداز شکوفا در خبرنامه عضو شوید.

©1397 شرکت بهینه پرداز شکوفا - کلیه حقوق محفوظ است.